Aszpirin

A fűzfa kérgét már az ókoriak is rágcsálták fájdalomcsillapítás céljából. De csak 1823-ban izolálták a fehér fűz (Salix alba) kérgéből a szalicint, amiből oxidáció útján előállították a szalicilsavat. A gyógyászatban mindaddig nem terjedhetett el, amíg Kolbe szintetikusan nagyobb mennyiségben elő nem tudta állítani. Alkalmazni kezdték gyógyszerként különböző fájdalmak és láz csillapítójaként. Ám a betegeknek napi több grammot is be kellett venniük, ami többek között erős gyomorirritációval, izzadással, fülzúgással és hallási nehézségekkel társult, mint nem kívánatos hatások.
Kolbe

F. Hoffmann
Nem tudni, hogy édesapjára való tekintettel vagy a gyárban kapott instrukciók hatására, de foglalkozni kezdett azzal, hogyan lehetne a szalicilsav mellékhatásait kivédeni, szerkezeti módosításokkal megszüntetni. 1897. október 10-én írta le először a kémiailag tiszta és stabil acetilezett szalicilsav szintézisét. A fáradozásokat koronázó siker a vártnál sokkal nagyobb volt, ugyanis az új gyógyszer hatása erősebb volt a kiinduló anyagénál, így kisebb mennyiségben lehetett adni.

A berlini Császári Szabadalmi Hivatalban 1899. március 6-án jegyezték be az aszpirint. A becslések szerint azóta egytrillió (1012) aszpirintabletta fogyott. Először csak kristályos porként, majd az akkoriban újszerű gyógyszerformában, tablettaként hozták forgalomba a hatóanyagot.
A Bayer cég nagyon vigyázott a készítménye minőségére, és küzdött a gyógyszerhamisítók ellen. Elegáns csomagolásban és a jellegzetes Bayer-kereszttel hozta forgalomba a tablettákat. A préseléskor beleütött jelet ugyanis nem lehetett mímelni. Annyira gondos technológiával gyártották őket, hogy a felirat A betűjeiben a vízszintes vonal is benne maradt.

Az aszpirin megtartotta vezető helyét az újabb gyulladásgátlók rohamos ütemű forgalomba hozása mellett is, sőt új terápiás használatra derült fény: gátolja a trombocitaaggregációt, ezáltal kivédhetők az infarktusok utáni trombózisok (vérrögök); ráadásul ezt sokkal kisebb dózisban (100 mg) kell szedni, mint a fájdalomcsillapító hatás (500- 1000 mg) eléréséhez, így szinte meg sem jelennek a gyomor- és bélrendszeri panaszok.