Tizenheten kezdtük, egyetlen céllal: hogy az írás szenvedélyén átszűrve, színekre bontsuk a világot. Mára kinőttük a számot, de a prím oszthatatlanságában a mai napig osztozunk.

áthallás


StrippedScience
(Poór Viktor Soma képregényblogja)

design napi1

2011.04.18. 17:17 tizenhét

 

A húsvéti hagyományok a tavasz ébredésének és a természet újjáéledésének motívumaival szorosan egybefonódtak. Ilyen a barka is, mely egyszerre jelképezi a tavaszi rügyfakadást, a megújulást és keresztény szimbólum is egyben. Virágvasárnapon majd kétezer éve a Jézust üdvözlő tömeg pálmaágakat lengetve fogadta a Megváltót Jeruzsálemben.

A magyar néphagyomány a fűzfélék még lombfakadás előtt virágba boruló ágaival, barkával helyettesítette a pálmaleveleket. A virágvasárnapon hazavitt szentelt barka a babona szerint csodatévő erővel bír: lenyelésével és elégetésével gyógyítottak, a barkás ággal vesszőzve varázsoltak. A barka az állatok közelében védelmet és sikert jelentett. A hagyomány szerint a szentelt barka megvédte gazdáját a villámlástól és az égiháborútól. Húsvét közeledtével megszaporodnak a vásárcsarnokban a barkacsokrokat áruló asszonyok, bár manapság egyre kevésbé bízunk a szentelt barka erejében… A húsvéti díszítés elmaradhatatlan kelléke maradt a hímes tojásokkal díszített barka ág.

A hímes tojás lehet festett, fúrt, patkolt... Aki igazi csodákra kíváncsi, a Míves Tojás Múzeumba látogasson el. Zengővárkonyban idén is sok szerettel várják ünnepi programjukkal az érdeklődőket!

 - eszter -

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tizenhetmagazin.blog.hu/api/trackback/id/tr172836578

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása